O našem projektu
Učenici ne čitaju. Knjige su rijedak dar kojeg prigrle tek poneki. Ekrani i ekrančići u našim životima u velikoj su mjeri zamijeniti papirnate stranice knjiga koje bi nas trebale opustiti, naučiti nečemu, zabaviti, osvijestiti, zainteresirati, naučiti kritički razmišljati, uvježbati zauzeti stav…
Učenici se klone i pojma „politika“. Na prvom nastavnom satu ih obično pitam: na što te asocira riječ „politika“? Odgovori su očekivani, ali i poražavajući: na lopovluk, prevaru, katastrofu, laganje, natjecanje, nadmudrivanje… Čini se da smo se svi skupa udaljili od one Aristotelove: Čovjek je ZOON POLITIKON – „politička životinja“, društveno biće koje svoj puni potencijal ostvaruje u politički uređenoj zajednici.
A to je cilj učenja politike – potaknuti učenike na razmišljanje o tome koliko je određen tip političkog poretka važan za kvalitetu našeg života, o tome što nam govori Ustav i kako to primijeniti u svakodnevnom životu.
Razgovarajući s etičarima četvrtih razreda kojima ujedno predajem i politiku i gospodarstvo, došli smo do ideje da bismo mogli spojiti dva područja – književnost i politiku. Jer – volimo čitati, volimo diskutirati, volimo hipoteze, ne bojimo se kritike. Otvoreni smo za svaku ideju i ne podržavamo cenzuru. Barem deklarativno!
U okviru nastavnog predmeta etika raspravljali smo o utopiji i distopiji, a na politici i gospodarstvu učili o demokraciji, aristokraciji, tiraniji, diktaturi i totalitarizmu. Predložila sam im čitanje distopijskih klasika: Vrli novi svijet, 1984., Farenheit 451 i Trkač. To su književna djela koja i inače spominjem na nastavi. Pomislila sam kako bi bilo dobro da ih pročitaju moji učenici i predstave svojim razrednim kolegama.
Iz svih tih akcija rodio se projekt kojeg su učenici nazvali: Distopija – bliska realnost ili surova imaginarnost?
Pod mottom „Knjigom do vlasti“ anketirali smo učenike i profesore škole, porazgovarali s nekim varaždinskim političarima te odlučili napraviti nešto koliko-toliko trajno – internetsku stranicu koja će objeditiniti sav rad na našem projektu.
Rezultat je pred vama.
Želimo da se dobro osjećate čitajući sve što su Jonathan, Denis, Tea, Marija, Minka, Dora, Nikolina, Lana i Viktorija napravili.
Jadranka Težački, prof. mentor